Home / Tampon Baskı Silikonları / Tampon Baskı Silikonları

Tampon Baskı Silikonları

TAMPON BASKI SİLİKONLARI

Tampon baskı silikonları çeşit olarak sertliklerine ve şekillerine göre sınıflandırılır. Tampon baskıda sert silikonlar genelde baskı açısından çok daha iyi sonuçlar vermektedir. Ama bazen basacağımız malzemenin büyüklüğüne ve şekline göre daha yumuşak silikonları tercih edebiliriz. Sertliğine göre tamponlar SERT – ORTA – YUMUŞAK olarak sınıflandırılır.

Q SERİSİ TAMPON BASKI SİLİKONLARI 

Baskı Silikonları Kullanım İçin Tavsiyeler

Yeni alınan tampon baskı silikonu baskıya geçmeden önce üzerindeki yağı almak maksadıyla bir defaya mahsus olmak üzere selülozik tinerli bezle silinmelidir. Bundan sonra baskı esnasında kirlendiğinde veya üzerine toz geldiğinde koli bandının yapışkanlı kısmı ile temizlenmelidir.

Tamponun baskı yapan yüzeyi el ile temas ettirilmemelidir. Çünkü elimizdeki yağ baskı yapan yüzeye bulaşırsa mürekkebi almak ve aktarmak konusunda problemler çıkabilir.

Tampon baskı silikonları poşet veya naylon torba içinde muhafaza edilmemeli, hava alacak şekilde tozsuz bir ortamda dolap içinde muhafaza edilmelidir.
Baskı yapacağımız zaman mümkünse eğer sert tamponları tercih etmeliyiz, çünkü tampon sert olursa baskı detayları daha iyi çıkacaktır. Baskı yapacağımız malzeme sert tampon kullanmamıza müsaade etmiyorsa (kırılabilecek veya bükülebilecek bir yapıdaysa) tampon biraz daha yumuşak seçilebilir, mümkün olabilecek en sert tampon kullanılmalıdır.

Tamponların uç kısımları sivri olduğunda mürekkebi daha iyi aktarır. Uç kısımları sivri tamponlardan korkmamak gerekir.

Tampon baskı esnasında klişeden görüntüyü alacak kadar bastırılmalıdır, çok fazla basınç olursa görüntüyü sağlıklı alamaz.

About BilalŞahiner

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Merhaba
Nasıl yardımcı olabilirim?